İşyeri araçlarına özgü tehlikeler ve acil durum eylem planları

5510 sayılı kanuna göre servis aracında veya şirkete ait olan bir araçta geçirilen kaza aynı zamanda iş kazası olarak da adlandırılmaktadır.
İş yeri araçlarına özgü tehlikeler ve acil durum eylem planları
İş yeri araçlarına özgü tehlikeler ve acil durum eylem planları

Her yıl gerek iş kazası gerekse trafik kazalarına birçok insanımızı kurban veriyoruz veya insanlarımız engelli kalıyorlar. Bunun için iş yerimize gösterdiğimiz özeni, iş yeri araçları ve bu araçların sürücüleri içinde düşünmek zorundayız.

Bu araçlarımız için de risk değerlendirmesi yapmalı bakım onarımları takip edilmeli ve kayıt altında tutulmalıdır. Burada sadece servis araçlarından bahsetmiyoruz. Şirket adına kayıtlı olan tüm araçlar (makam araçları dahil) ve bu araçların sürücüleri için de bu kavram geçerlidir.

Araçların bakımının yapılmasının yanında sürücülerine de ileri sürüş eğitimi, defansif sürüş eğitimi, güvenli sürüş eğitimi gibi eğitimler de aldırılmalıdır. Bu eğitimlerin 3 temel amacı bulunmaktadır.

Bunlardan ilki sürücülere güvenli ve defansif sürüş tekniklerini öğretmek ve önemini anlatmak, diğeri trafikte yapılan hataları güvenli bir ortamda uygulamalı olarak göstermek ve kişisel becerilerin gelişmesini sağlamak, bir diğeri ise farklı zeminlerde araç kullanma yeteneğini artırmak ve oluşabilecek kazaları önlemektir.

Unutulmamalıdır ki önceden önlemleri almak kaza sonrası ortaya çıkabilecek olumsuzlukların sonuçlarına göre daha ucuz ve daha akıllıca olanıdır. İleri sürüş eğitiminde kısaca nelerden bahsedilmektedir? Bizim bildiklerimizden farklı neler var?

Bu tamamen uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu alanda yetkilendirilmiş ve sertifikalandırılmış uzman eğiticiler vardır ve bu eğitimler sertifikalı ve yetkilendirilmiş kişilerden alınması gerekmektedir. İnternette kontrol ettiğimizde bize kısaca yol gösterebilecek bazı kavramlara denk gelmekteyiz.

Mesela bu bilgilerden bir kısmı şunlardır:

• Otomobilinizi kullanırken yaptığınız iş, hayatınızın en önemli işidir.
• Bir probleme girmemek, problemi çözmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.
• Trafik canavarlarla dolu bir arena değil, yaşamın büyük bir bölümünün zorunlu olarak geçirildiği çok riskli bir ortaklıktır. Trafiği paylaşan ortakların risklerini, ülke gerçeklerini en iyi değerlendiren sürücünün yaşam şansı çok daha yüksektir.
• Bir motorlu araçta en önemli faktör sürücüdür; otolar kendi kendilerine hiç bir şey yapmazlar, onlara yanlışı ve doğruyu yaptıran sürücülerdir.
• Bir otoda sürücüden sonra en önemli faktör lastiklerdir. Lastikler yol ile olan yaşam bağınızdır. En güçlü motor ve en iyi fren sistemi ile donatılmış yüksek teknoloji ürünü bir otoda bile ancak iyi lastikler ile güvenli sürüş yapılabilir. Orta büyüklükte bir otonun bir lastiğinin yere bastığı alan, bir avuç içi büyüklüğündedir.
• Lastiklerle ilgili yapılan yanlışlar yaşamlarla ödenir. Yere sağlam ve doğru basın.
• Otolar lastiklerin üzerinde değil, lastiğin içindeki havanın üzerinde gider. İnik lastik, ayağa bol gelen ayakkabıya benzer, değil koşmak yürümek bile olanaksızdır. Sıcak havada, yağmurda ve karda lastik havaları indirilmez. Karlı yol yüzeylerinde geniş lastik değil, dar lastik daha iyi tutunma sağlar.
• Görün ve görülün. Camlar, aynalar ve ışık donanımını temiz tutun. Kısa farlarınızı gündüzleri de yakın. Unutmayın en ölümcül kazalar gündüzleri güneşli günlerde ve düz yol kesimlerinde oluşur.
• Trafik 360 derecedir. Her görmediğiniz santimetre karenin arkasında bir tehlike gizlenir. Onun için aynalarınızı her 10 saniyede bir kontrol edin. Şerit değiştirirken başınızı sağ veya sol arkaya çevirip ölü noktayı kontrol edin.
• Yalnızca etkin fren hayat kurtarır. En iyi fren dönerek yavaşlayan tekerleklerle yapılır. Dönmeyen, kızaklayan ön tekerleklere yön verilemez, dönen ön tekerleklere yön verilir. En kısa mesafede durmak için frene ve debriyaja aynı anda basılır, başka yöntemler uygulanmaz.
• Otolar kendi kendilerine kaymazlar. Onları kaydıran sürücülerdir. Kayma esnasında "Ayağınızı yavaş yavaş gaz pedalından çekin ve zemine tutunma sağlanınca yavaş yavaş tekrar basın. Kayarken savrulmayı engellemek için direksiyonunuzu kayma yönüne doğru çevirin, kesinlikle tekerleklerin kızaklamasına sebep olacak şekilde frene basmayın. Unutmayın, dönmeyen ön tekerleklere yön verilemez. Eğer kızakladıysanız, hemen fren basıncını azaltın ve tekerleklerin dönmesini sağlayın ama sakın ayağınızı frenden tam olarak çekmeyin (ABS varsa sonuna kadar basmak gereklidir). Gaza gereğinden fazla basmışsanız ayağınızı gazdan çekin, frene çok bastıysanız frendeki basıncı azaltın, direksiyonu sert şekilde çevirmişseniz direksiyonu yumuşatın, ayağınızı debriyajdan sert çekmişseniz tekrar debriyaja basın."
• Gidilen yol kesimine göre yapılan aşırı hız, amaca uygun olmayan eski veya inik havalı lastikler, gereğinden fazla gaz, gereğinden fazla fren, gereğinden fazla direksiyon hareketi ve ani kompresyon (vites küçültmelerde debriyaj pedalını ani bırakma) sürücü kaynaklı kayma hareketini başlatan faktörlerdir.
• Emniyet kemerini her zaman, her yerde ve tüm yolcularınıza taktırın.
• Sarı ışıkta hareket etmeyin, kırmızı ışıkta geçen kamyon ilk olarak size çarpar.
• Hoşgörü ve akılcılığı siz başlatın. Birisine yol vermek en çok 4 saniyenizi alır. Bir günde 50 kez yol verseniz 200 saniye eder. Bu da 4 dakikanın altında bir zamandır. Hem trafiğe saygı ve hoşgörü katmış, hem de sinirlenmeden, gülümseyerek araç kullanmış olursunuz.
• Doğru bilgi, tehlikeleri tanımak ve motorlu taşıtı daha iyi kullanmayı öğrenerek, beceriyi sağduyu ve saygı ile uygulamak, sürücülerin trafikteki tek yaşam şansıdır.
• Kullandığınız aracın tipi ne olursa olsun, doğabilecek tehlike ve zararlardan uzak kalmak istiyorsanız aşağıda sıralanan temel güvenlik stratejilerini dikkate almalısınız.
• Kontrol edin. Aracı hareket ettirmeden ve durdurmadan önce her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin.
• İniş sırasında dikkat! Özellikle taşıtın sağ tarafındaki kapılar, olmak üzere taşıtın kapıları yoldan başka taşıt, bisikletli veya yaya gelmediğinden emin olunmadan açılmamalıdır.
• Pür dikkat! Araç kullanırken sürekli dikkatli olun ve genellikle sol tarafa dikilmiş olan trafik işaretlerini asla gözden kaçırmayın!
Yazan: MAHMUT CİHAN A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İSGDER Başkanı

Yorum Gönder

0 Yorumlar