Zilhicce ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor ve faziletleri nelerdir?

‘Zilhicce ayı 2019’da ne zaman başlayacak ne zaman bitecek?’ soruları vatandaşlar tarafından şimdiden merak ediliyor ve araştırılıyor.
Zilhicce ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor ve faziletleri nelerdir
Zilhicce ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

Hicri takvime göre yılın 12. ve son ayı olarak kabul edilen Zilhicce ayı bu sene 2 Ağustos 2019 Cuma günü başlayıp 30 Ağustos 2019 Cuma günü son bulacak.

İşte bu tarihte yapılacak ibadetler ve bu ayın faziletleri…

ZİLHİCCE AYI NEDİR?

Sözlükte “hac ayı” anlamını taşıyan zilhicce (zülhicce, zülhacce) kamerî yılın zilkadeden sonra gelen son ayı olarak bilinir. İslâm’dan önce Arab-ı bâide (Âd ve Semûd) döneminde “mesîl” ve “müsbil”, Arab-ı âribe devrinde ise “ne‘as” ve “bürek” şeklinde adlandırılıyordu.

ZİLHİCCE AYININ FAZİLETLERİ

Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, tercih edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163).

Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.);
“Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha sevimli bir amel yoktur.” 
buyurmuş, sahabîler,
“Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ 
diye sormuşlar. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.);
“Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Ancak malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.)” 
(Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, şeytan taşlama gibi) ardından gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir.

Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da çok faziletli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

Kaynak: Karar.com

Yorum Gönder

0 Yorumlar