Kars’ta 30 olan vaka sayısı önlemlere uyulmayınca 176’ya çıktı!

Kars’ta 30 olan vaka sayısı önlemlere uyulmayınca 176’ya çıktı! Kars Koronavirüsün en az görüldüğü yerdi. 30 vaka olan kentte aniden 146 yeni vaka tespit edildi ve vaka sayısı 176’ya çıktı. Neden bu sayı bu kadar yükseldi araştırma yapıldı ve sonuç çok ilginç. Kentte 2 hafta önce bir kişinin koronavirüs tedavisi sonrası taburcu edildiği bunu da boğa keserek yakınlarına yemek daveti vermesi ile herkese bulaştırdığı tespit edildi.

Haber.com’da çıkan bu ilginç haberde; Türkiye’de corona virüsü vakalarının en az görüldüğü şehirler arasında yer verilen Kars’ta 30 olan vaka sayısı, önlemlere uyulmayınca iki hafta içinde 146 artarak 176’ya çıktı.

2 bin 145 kişiye test uygulanan şehirde bugüne kadar 7 hasta yaşamını yitirdi. Hastalardan 56’sı evlerinde, 53’ü ise karantina yurdunda takip ediliyor.

BOĞA KESİP, YEMEK VERİNCE…

Kent merkezinde iki hafta önce gerçekleştirilen bir nişan etkinliği ile corona virüsü tedavisi sonrası taburcu edilen bir vatandaşın boğa keserek yakınlarına yemek vermesinin, vaka sayısının artmasına neden olduğu söylendi.

Kars’ın virüs vakalarında en çok artış gösteren 9 il arasına girmesini yorumlayan vatandaşlar, herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade ederek, maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarında riayet edilmesini istedi.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI

Vaka sayısının arttığı şehirde önlemler de sıklaştırıldı. Polis ekipleri gün boyu şehrin dört bir yanında devriye atarak anonslarla konunun ciddiyetinin anlaşılması yönünde çalışma yapıyor.

Belediyenin hoparlörlerinden de sıkça anonslar yapılarak bütün vatandaşlar duyarlılığa davet ediliyor. Polis ekipleri, öte yandan vatandaşları maskeleri yerlere atmamaları ile alakalı da uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.