1 Haziran Normalleşme süreci başladı! Yasaklar kalktı

1 Haziran Normalleşme süreci başladı! Yasaklar kalktı!!! İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı ve 15 ilde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı son buldu. Normalleşme süreci başladı, Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili ile birlikte tam 15 ilde giriş-çıkış kısıtlaması saat 24.00 itibariyle bitti.

Hürriyet.com.tr’den aldığımız bilgiye göre; Normalleşme sürecinde kalkacak olan yasaklar…

 1. 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan seyahat yasağı sona erdi.
 2. Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) açıldı.
 3. Kreşler faaliyete başladı.
 4. Kamuda esnek çalışma bitti.
 5. Sürücü, yabancı dil, bilgisayar kursları gibi kurslar kapılarını açtı.
 6. Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler açık.
 7. Park ve bahçeler, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahillerde (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma serbest.
 8. Giyim pazarları (sosyete pazarı) kuruluyor.
 9. Milli Saraylar’a bağlı müzeler 75 gün sonra bugün yeniden ziyaretçileriyle buluşuyor.
 10. Havayolu şirketleri iç hat seferlerine başladı.
 11. 65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek.
 12. Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar, yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla Seyahat İzin Belgesi almadan şehir içi ve şehirlerarası yolculuk yapabilecek.