Hindistan'da Gizemli "Domates Gribi" Salgını Çocuklar Arasında Yayılıyor

Ahmet Yayla
By -
0

 Bilinmeyen hastalık, "vücutta yavaş yavaş domates boyutuna ulaşan kırmızı ve ağrılı kabarcıkların patlamasına" neden olur.

Güney Hindistan, Kerala'daki Alleppey şehrinde okul çocukları. Resim Kaynak: AJP/Shutterstock.com


Hindistan'daki araştırmacılar, "domates gribi" veya "domates ateşi" olarak adlandırılan "yeni" bir hastalık olarak tanımladıkları şey için alarm veriyorlar. Küçük bir domates boyutuna kadar büyüyebilen kırmızı kabarcıklara neden olan bulaşıcı hastalığın nedeni şu anda bilinmemektedir, ancak bazı araştırmacılar bunun bölgede yayıldığı bilinen diğer hastalıklarla ilgili olabileceğinden şüphelenmektedir.

Lancet dergisi Respiratory Medicine'de yazan üçlü bilim insanları, Hindistan'ın Kerala ve Odisha eyaletlerinde 5 yaşından küçük 100'den fazla çocuğun enfeksiyona yakalandığını bildirdi. İlk kez 6 Mayıs'ta Kerala'nın Kollam semtinde tespit edildikten sonra, eyaletteki bazı köylerde ve Odisha'daki Bhubaneswar şehrinde rapor edildi. 

Domates ateşi olan çocukların ateş ve vücut ağrıları da dahil olmak üzere bir dizi grip benzeri semptom yaşadığı söylenir, ancak en belirgin özelliği “vücutta yavaş yavaş bir domates boyutuna ulaşan kırmızı ve ağrılı kabarcıkların patlaması”dır.

Rapor, hastalığın "çok bulaşıcı" olduğunu, ancak yaşamı tehdit etmediğini ve nispeten hafif olduğunu ve yedi ila 10 gün sürdüğünü söylüyor.

"Şu anda virüs hafifmiş ve kendi kendine kaybolmuş gibi görünüyor, ancak bu enfeksiyona yakalanan çoğu insan genç ve bağışıklığı baskılanmış bir kişide ne olabileceğini veya yaşlı insanlara yayılıp yayılmadığını gerçekten bilmiyoruz. . Victoria Üniversitesi'nde çalışma yazarı ve İmmünoloji ve Çeviri Grubu Lideri Profesör Vasso Apostolopoulos yaptığı açıklamada , şu anda hala izole durumda ve Hindistan'ın ötesine yayılmış gibi görünmüyor" dedi .

Testler enfeksiyonun dang, chikungunya, Zika virüsü, varicella-zoster virüsü veya herpes olmadığını doğruladıktan sonra domates ateşi teşhisi konulur. Bununla birlikte, çalışmanın işaret ettiği gibi, semptomlar muhtemelen el, ayak ve ağız hastalığı dahil olmak üzere test edilmeyen diğer hastalıklarla ilgili olabilir.

Hastalıkla ilgili ayrıntılar aksi takdirde oldukça incedir. Halk sağlığı kurumları vakaların yayılmasını gözlemlerken, bilim adamları henüz bu gizemli enfeksiyonun tam olarak anlaşılması ve kontrol edilmesi için kesinlikle hayati olan patojeni izole edip analiz ediyor. 

Daha fazlası bilinene kadar, bağımsız bilim adamları insanların sakin ama temkinli olmaları gerektiğini söylüyor.

"Bu salgınların tek bir virüsten mi yoksa birden fazla virüsten mi kaynaklandığı belli değil. Bu nedenle, Domates Gribinin aslında yeni bir virüs olup olmadığını doğrulamak için tespit edilen herhangi bir virüsün acil laboratuvar testi ve genotiplenmesine ihtiyaç vardır” dedi . Rapora dahil değil. 

“COVID-19 pandemisi ışığında, gözetim tekniklerinde ve raporlamadaki hipervijilans ve iyileştirme daha fazla enfeksiyon kapıyor olabilir, ancak COVID-19'un uzun vadeli etkileri zaten zayıflamış bir bağışıklık sisteminde hastalıklarda artışa yol açabilir ve böylece Bu enfeksiyon hakkında daha fazla şey öğrenilene kadar dikkatli olmalıyız" diye ekledi Quigley.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Tags:

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum Gönder (0)