Rüzgar Türbini Jelibon Ayılar Olarak Geri Dönüştürülebilir mi?

Ahmet Yayla
By -
0

 Yeni bir reçine, rüzgar türbinlerinin pek çok ürüne dönüştürülmesini çok daha kolay hale getirebilir, belki de en şaşırtıcısı çiğnenebilir Jelibon.

Lezzetli rüzgar türbini kanatları. Resim Kaynak: Tobik/Shutterstock.com

Rüzgar türbinleri , yaşanabilir bir iklim için verilen mücadelenin önemli bir parçasıdır, ancak kusurları da yoktur . Son zamanlarda dikkat çeken bir dezavantaj, devasa bıçakları çöp sahasına göndermek yerine geri dönüştürmenin zorluğudur. Fosil yakıt endüstrisinin destekçilerinin fark etmekten daha fazla geri dönüştürülebilir olmasına rağmen, kesinlikle iyileştirme için yer var ve bazı kimyagerler, bazı çok ilginç uygulamalara sahip, şaşırtıcı derecede uyarlanabilir bir reçine ile cevaba sahip olduklarını düşünüyorlar.

Rüzgâr türbini kuleleri ve üst kısımdaki naseller, makineler ömrünün sonuna geldiğinde geri dönüşümcüler için cazip hedefler haline getiren değerli metaller içerir. Kanatlar daha zorludur ve genellikle türbinin kullanım ömrü sona ermeden değiştirilmeleri gerektiğinden, eski kanatlar her türbin kütlesinin önemli bir bölümünü oluşturur.

American Chemical Society Güz 2022 konferansında bir çözüm hakkında bilgi verildi, o da çok sayıda ürüne geri dönüşüme uygun bir kompozit reçine. Konferans neredeyse 11.000 sunum içeriyor, ancak çok azının bu kadar lezzetli olması muhtemel.

"Reçine sistemimizin güzelliği, kullanım döngüsünün sonunda onu çözebilmemizdir ve bu, onu içinde bulunduğu matristen serbest bırakır, böylece sonsuz bir döngüde tekrar tekrar kullanılabilir. Döngüsel ekonominin amacı bu,” dedi Michigan Eyalet Üniversitesi'nden Profesör John Dorgan yaptığı açıklamada

Bıçaklar hafif ve gerilim altında esnek olmalıdır, bu nedenle genellikle fiberglastan yapılır. Cam elyafını bir arada tutan reçineler, tarihsel olarak geri dönüşümünü zorlaştırdı. Bıçakları sağlam tutmak ve bunları bisiklet barınakları ve çocuk oyun ekipmanları  olarak kullanmak gibi yenilikçi çözümler bazılarına ikinci bir hayat verdi, ancak muhtemelen bu tür ürünler için sınırlı bir pazar var. Sökülecek on binlerce bıçakla daha iyi bir şeye ihtiyaç var.

Cevap, camın örneğin yeni ve daha büyük bıçaklara yeniden dökülmesine izin vererek kolayca çıkarılabilen bir reçine bulmaktır. Doğru özelliklere sahip bir şey, hareket etmek için daha az enerji harcayacak hafif ama güvenli araçlar yapmak için de kullanılabilir.

Dorgan, biri bitki bazlı ve diğeri sentetik olan iki polimeri, işi yaptığını düşündükleri bir termoplastik reçinede birleştiren bir ekibin parçası. Kullanımdan sonra, camı yeniden kullanım için serbest bırakan bir monomer tarafından çözülebilir.

Diğerleri daha önce buradaydı. Gerçekten de, yakın zamanda bir açık deniz rüzgar çiftliği, bu şekilde geri dönüştürülebilen kanatlarla inşaata başlamıştır . Dorgan ve meslektaşlarının çalışmasının ayırt edici özelliği, reçinenin kullanımlarındaki katıksız esnekliktir.

Ekip, kullanılmış reçineyi ev için tezgah ve lavabolara dahil etme kapasitelerini gösterdi. Dorgan, “Yakın zamanda kültür taşıyla bir banyo lavabosu yaptık, bu yüzden işe yaradığını biliyoruz” dedi. Dizüstü bilgisayar kılıfları, bebek bezleri ve araba farları da uygun gördükleri diğer zamanlar arasında.

Bununla birlikte, en dikkat çekici (veya ağız sulandıran olması gerekir) potansiyel kullanım gıdadadır. Termoplastik, alkali bir çözelti içinde çözüldüğünde, yalnızca plastikleri değil, yaygın bir gıda koruyucusunu da serbest bıraktı.

Dorgan, " Gıda sınıfı potasyum laktatı geri kazandık ve onu yediğim sakızlı ayı şekerleri yapmak için kullandık" dedi.

Bununla birlikte, Dorgan ve ekibinin başarının gerçek tatlılığını deneyimlemesi biraz zaman alacaktır. Biyopolimer içerik maddesi şu anda o kadar küçük miktarlarda üretiliyor ki, onunla yapılan tam boyutlu bir bıçağın sağlamlığını henüz test etmeye yetmiyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır

Tags:

Yorum Gönder

0Yorumlar

Yorum Gönder (0)