İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AVM’lere hayvanat bahçesi yasağı

ANKARA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Hayvanat Bahçelerinin ve Doğal Yaşam Parklarının Kuruluşu ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.
Alışveriş merkezlerinde yeni hayvanat bahçesi kurulması yasaklandı.
Yer seçimine ilişkin kriterlerin de yeniden belirlendiği yönetmeliğin 7. maddesinde, 26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik”e dikkati çekilerek söz konusu yönetmelikte tanımlanan alışveriş merkezlerinde hayvanat bahçeleri ve doğal yaşam parklarının kurulamayacağı kaydedildi.
Hayvanat bahçeleri ve doğal yaşam parkları gürültü, hava ve su kirliliğine maruz olmayan, insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek endüstriyel kuruluşlar ile her türlü gayrisıhhi müesseselerden kuş uçuşu en az bir kilometre uzaklıkta, fen, sağlık ve afet şartları bakımından imar ile ilgili mevzuata uygun alanlarda kurulabileceği kararlaştırıldı.
Öte yandan önceki yönetmelikte hayvan sayısına göre ruhsatlandırma yapılmaktayken yeni düzenlemede hayvan türleri dikkate alınarak gruplandırmaya gidilerek ruhsat verilmesi hükme bağlandı.
Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ruhsatlandırılan hayvanat bahçelerine, yeni düzenlemeye göre ruhsat almaları için 11 Haziran 2023’e kadar süre tanındı.
Söz konusu yönetmeliğin ayrıntılarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.
Anadolu Grubu’nun üniversite öğrencilerinin yenilikçi projelerini hayata geçirme hedefiyle sürdürdüğü Bi-Fikir KAP’ta bu yılın kazananları belli oldu.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Trabzon, Rize, Ağrı ve Iğdır illerinde yerel kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Denizlerde de fırtına bekleniyor.
Televizyon ekranlarının ve beyaz perdenin güzel yüzü, başarılı oyuncu Hülya Diken reklam dünyasının da dikkatini çekmeyi başardı.
Bursa’da Yıldırım Belediyesi ve Yıldırım İlçe Müftülüğü paydaşlığında düzenlenen ‘Kadim Oyunlar Şenliği’nde geleneksel oyunlar yaşatılırken minikler doyasıya eğlendi.
Bursa’da İnegöl Belediyesi, şehrin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı kutlamalarına hazırlanıyor.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) 2021-2022 eğitim öğretim yılı yaz dönemi kurs kayıtlarına yoğun ilgi devam ederken, kurslara 1 haftada 5 bini aşkın kayıt yapıldı.

Kaynak: (İGFA)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.