Ana sayfa Köşe Yazıları Bir Mihriban hikayesi…

Bir Mihriban hikayesi…

11
0

Mihriban’ın hikâyesini bilir misiniz?

Eser sahibi rahmetli Abdurrahim Karakoç’tur. Mekânın cennet olsun güzel insan. Nasıl bir sevdadır ki yaşadığın, “Lambadaki titreyen alevi üşütür.” Ve bunu bizlere ezber edersin.

Hikâyeyi Serdar Tuncer abimizden dinlemiştim. Kendisi üstatla tanışma imkânı buluyor ve soruyor: “Kimdir bu Mihriban?”.

Sonrası ise bizi günümüz sevdalarından çok ötelere götüren bu hikâyeyi kendi ağzından, yani ilk ağızdan anlatıyor.

Zamanında köylerinde bir düğün oluyor. Üstat genç. Düğüne gelenlerin içinde adını Mihriban koyduğu o bayanı görüyor. Sadece görmekle de kalmıyor, sevdalanıyor. Aradan bir süre geçiyor ve tekrar Mihriban’ı görmek için düştüğü yolda Mihriban’ın köyden ayrıldığı haberi ile yıkılıyor. Kendi haline bürünüyor, sessizleşiyor, adeta hayata küsüyor. Üstadı gören ailesi, bu duruma üzgünlüklerinin de vermiş olduğu bir kararla Mihriban’ı istemeye niyetleniyor. Mihriban’ın nişanlı olduğunu duyunca da ailenin içinde bulunduğu hüzünden durumu anlayan Üstat bir set çekiyor üzerine. Yıllar geçiyor geçmesine. Ne geçen seneler, ne mesafeler bu sevginin yaşanmasına engel olamıyor. Mihriban’ın yaşadığı şehirde yayın yapan yerel bir gazeteye şiirler yazıyor. Adı şiir olup, aslı Mihriban’a mektuplar olan mısraları o yıllarda karalıyor. Gazetede yazdıklarına karşılık şiirler gelmeye başlıyor. Yine yazılan mektuplara cevaplar olan o şiirlerle.

Üstat yıllar sonra Serdar abi gibi Mihriban’ın adını soranlara ise; “Şu kadarını bilin yeter.” diyor. “Çok sevdik, çok sevildik. Hayatta mı yaşıyor mu bilmem.” dese de, bizde hala Mihriban’ı yaşatıyor.

Konu Mihriban olunca, insan dua etmekten alıkoyamıyor kendini. Ya Rabbim, bizlere bir Mihriban gönlüne misafir olabilmeyi nasip eyle. Eyle ki Hz. Aişe (r.a.) annemizin sorusuna verebileceğimiz cevabımız olsun dillerimizde. Âlemler Sultanı Hz. Muhammed Mustafa (S.a.v.) efendimizin cevabını sünnet bilsin gönüllerimiz. “Kördüğüm” olsun yüreğimizde.

Ne mutlu o gönüllere misafir olabilenlere. Ne mutlu o gönüllerden olabilenlere.

Aşkı, sevdayı, ilahi aşka giden yolda vesile kılanlara selam olsun…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here