KPSS 2022 Sorusu: İstanbul’dakiler hangisinden sonra Etapli’ye dahil edilmedi?

İstanbul’dakiler hangisinden sonra Etapli’ye dahil edilmedi? KPSS 2022 Sorusu… Memur Seçme Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü yapıldı. Sınava milyonlarca aday girdi. Ortak bilgi ve genel yetenek alanında sorulan sorulardan biri de İstanbul’dakiler hangisinden sonra Etapli’ye dahil edilmedi? sorusu oldu.

CEVAP: LOZAN

Lozan Antlaşmasında Türk Yunan Nüfus mübadelesinin ilk denemesi olan 1913 antlaşmasında Osmanlı Devletinde Aydın Vilayetinden Gelibolu yarımadasına kadar uzayan bölgedeki Rum nüfus ile Yunanistan’daki Makedonya ve Epir bölgesinde sakin olan Müslümanlar etabli kabul edilmiş ve mübadeleye tabi tutulmuştur.

Lozan Antlaşmasında Türk Yunan Nüfus mübadelesinin ilk denemesi olan 1913 antlaşmasında Osmanlı Devletinde Aydın Vilayetinden Gelibolu yarımadasına kadar uzayan bölgedeki Rum nüfus ile Yunanistan’daki Makedonya ve Epir bölgesinde sakin olan Müslümanlar etabli kabul edilmiş ve mübadeleye tabi tutulmuştur. Belirli bir bölgede etabli olan nüfus döneme göre mübadele kapsamında olmuş veya dışında tutulmuştur. 1913 Türk Yunan nüfus değişimi antlaşmasında etabli, mübadeleye tabi olacak olanları belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi nüfus değişiminin uygulanmasına engel olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.